Svjetski dan kravate, Mostar, 2023./ Foto: Hrvatski Dom herceg Stjepan Kosača / UO HKZ Troplet

Svjetski dan kravate obilježava se 18. listopada od 2008. godine, u spomen na 2003. godinu kada je oko Arene u Puli izvedena spektakularna umjetnička instalacija kravate, a obilježavanje tog dana potaknula je Academia Cravatica, neprofitna ustanova koja se bavi kulturnom baštinom kravate.

Kravata je simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti, stoga je Academia Cravatica proglasila da se 18. listopada svake godine obilježava Svjetski dan kravate.

Jedan je od najdražih modnih dodataka muškaraca, a u posljednje vrijeme sve češće ovaj modni detalj viđa se i na ženama.

Elegantne i otmjene, kravate se nose u svečanim prigodama, na poslovnim sastancima, a gotovo su nezaobilazne oko vrata političara.

Povijest nastanka kravate

Kravata je u početku bila naziv za rubac oko vrata po kojem su bili prepoznatljivi hrvatski vojnici koji su se pod francuskom zastavom borili u Tridesetogodišnjem ratu (1618. – 1648.). Ovaj je “modni” detalj izazvao veliko zanimanje Parižana koji su oduvijek bili zainteresirani za kvalitetne novitete na području odijevanja, piše portal Povijest.hr., a donosi Jabuka.tv.

Mladi francuski kralj Luj XIV. počeo je nositi kravatu 1646. kada je imao samo sedam godina te je tako na neki način odredio modni standard svih francuskih plemića. Oni su ubrzo usvojili ovaj novi odjevni predmet koji se nosio a la Croate (“na hrvatski način”), što je ujedno postao novi korijen francuske riječi cravate. Koliko se Francuzima svidjela kravata dovoljno pokazuje podatak kako je 1667. godine ustrojena posebna pukovnija Royal Cravates, a bila je nazvana po Hrvatima koji su bili u njenom sastavu i nosili kravatu.

Nije trebalo mnogo vremena da se kravata proširi Europom kao znak kulture i otmjenosti. Kravate su u Francuskoj s vremenom postale i simbol napretka pa su se tako za vrijeme Francuske revolucije nosile crne kravate kao znak protesta protiv nazadnih, tj. zastarjelih ideja. U Engleskoj kravata postaje modni trend nakon što se Karlo II. s njom vratio iz izgnanstva.

Kravata kao modni dodatak pogotovo uzima maha nakon Prvoga svjetskoga rata kada postaje učestali dio odjevnih kombinacija i u SAD-u. Iako se kravata nosila i ranije, Britannica i mnoge druge enciklopedije smatraju kako je prva “službena” uporaba kravate zabilježena 1656. godine.

Kravata oko pulske Arene

Oko pulske je Arene 18. listopada 2003. svezana najveća kravata na svijetu. “Kravata oko Arene” umjetničko je djelo Marijana Bušića i ušla je u Guinnessovu knjigu rekorda kao najveća i najduža kravata na svijetu. Omotala je vanjske zidine Arene i predstavljala je poruku otvorenosti, srdačnosti i ljubavi.

Spektakularna umjetnička instalacija kravate oko pulske Arene 2003. godine; Foto/ Preuzeto sa: Jabuka.tv

Težila je oko 800 kilograma, bila je široka osam metara, a u svojem najširem dijelu čak 26 metara, dok je čvor kravate bio je dubok devet metara. U najveću kravatu na svijetu sašiveno je desetak tisuća metara platna, a potrošeno je i 120 kilometara konca.

*O kravati možete doznati više u članku portala Jabuka.tv, koji u cjelosti možete pročitati klikom na poveznicu: Svjetski je dan kravate, što znate o glavnom muškom modnom dodatku kojega su izumili Hrvati? – Jabuka.tv

Obilježavanje Svjetskog dana kravate u Mostaru

HKZ Troplet već tradicionalno obilježava Svjetski dan kravate, 18. listopada, vezivanjem kravate na mostarske skulpture. Time želimo promovirati kravatu kao jednu od sastavnica cjelokupnog hrvatskog kulturnog identiteta i hrvatske baštine, navode iz UO HKZ Troplet.

I ove godine članice i članovi Tropleta su vezali kravate na mostarske skulpture. Pored toga, HKZ Troplet je ponovo realizirao umjetničku instalaciju „Tropletova kravata ponad Hercegovih vrata“ u suradnji s ustanovom Hrvatski Dom herceg Stjepan Kosača, kravatu je dizajnirala tvrtka Mateus d.o.o., Mostar.

HKZ Troplet poziva sve institucije i građane na obilježavanje Svjetskoga dana kravate i molimo sve da nam se pridruže u promidžbi kravate kao autentične hrvatske, ali i europske i svjetske baštine. Pozivamo sve pojedince (i pojedinke!) da na Svjetski dan kravate nose kravatu, postave kravate na skulpture ili na drugi način obilježe ovaj dan. /UO HKZ Troplet/

Više na: https://troplet.ba/hkz-troplet-obiljezava-svjetski-dan-kravate/

FOTO/ Dan kravate, Mostar, 2024., više na: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1061807989280147&set=pcb.1061808175946795

Foto: Troplet.ba / Hrvatski Dom herceg Stjepan Kosača

/Misija FRAMOST/