U organizaciji Društva za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine (DTKB) iz Širokog Brijega i Anke Raič, međunarodnog facilitatora za UNESCO Konvenciju o očuvanju nematerijalne kulturne baštine, u subotu, 8. 11. 2024. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održan je seminar pod nazivom ”Izgradnja kapaciteta za očuvanje nematerijalne kulturne baštine” baziranih na preporukama i konvencijama UNESCO-a.
Voditeljica seminara Anka Raič je prezentirala iscrpan rad o zakonodavno-pravnom okviru i aktivnostima koje unapređuju očuvanje nematerijalne kulturne baštine, s posebnim osvrtom na ulogu lokalnih zajednica.
U ime Federalnog ministarstva kulture i športa u radu seminara sudjelovala je Mirela Milićević Šečić, pomoćnica za kulturu koja je sa prisutnima podijelila iskustva pripreme nominacija za upis na UNESCO liste.
Seminar se održavao u okviru aktivnosti obilježavanja međunarodnog dana nematerijalne kulturne baštine, a uz potporu Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i športa Hercegovačko-neretvanske županije.
Zbog povećanog interesa seminar će se održati i u Širokom Brijegu 19. studenog ove godine, navedeno je na službenim stranicama Federalnog Ministarstva kulture i sporta.
Na seminaru u Mostaru sudjelovali su predstavnici sedam udruga. Našu Misiju Framost i HKUD ”Sv. Ante – Cim”, Mostar, predstavljao je Marinko Jurić, predsjednik Društva.
O ovom događaju možete doznati više i u članku u nastavku objavljenom na službenoj stranici Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.
…
Održan seminar o izgradnji kapaciteta za očuvanje nematerijalne kulturne baštine baziranih na preporukama i konvencijama UNESCO
Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održan je seminar o izgradnji kapaciteta za očuvanje nematerijalne kulturne baštine baziranih na preporukama i konvencijama UNESCO-a u organizaciji Društva za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine i Anke Raič, međunarodnog facilitatora za UNESCO-ovu Konvenciju o očuvanju nematerijalne kulturne baštine.
Dekan fakulteta prof. dr. sc. Dražen Barbarić istaknuo je kako Fakultet rado u skladu sa trenutnim mogućnostima pruža podršku realizaciji ovakvih projekata.
Toni Marić, predsjednik Društva za DTKB ispred organizatora pozdravio je sve prisutne uz napomenu kako će se zbog dodatnog interesa seminar održati i u Širokom Brijegu 19. studenog ove godine.
Dr. sc. Anto Ivić je ukazao na važnost održavanja seminara čiji je cilj objasniti što je nematerijalna kulturna baština, kako je prepoznati, njome upravljati i promovirati.
Voditeljica seminara Anka Raič pojasnila je mogućnosti za unaprjeđenje aktivnosti i umreženosti sudionika u očuvanju, prijenosu i povećanju vidljivosti elemenata nematerijalne kulturne baštine u BiH s praktičnim primjerima na području Hercegovačko[1]neretvanske županije. S područja ove županije već je upisan jedan element na globalnu listu UNESCO-a i to “Konjičko drvorezbarstvo”.
„Veća razina umreženosti povećava učinkovitost u prepoznavanju, mapiranju, promociji i očuvanju živuće nematerijalne kulturne baštine uz istovremeno podizanje svijesti o mogućnostima koje pruža upravljanje nematerijalnim kulturnim dobrima u skladu s UNESCO-ovom Konvencijom iz 2003. godine“, kazala je Raič te pojasnila način prikupljanja i obrade materijala o elementima s posebnim osvrtom na ulogu lokalnih zajednica.
Svoje praktično iskustvo u pripremi materijala za nominaciju elemenata nematerijalne kulturne baštine za upis na liste s prisutnima je podijelila Mirela Miličević Šečić koja je sudjelovala u radu seminara ispred Federalnog ministarstva kulture i športa. Ona je iznijela savjete za pripremu materijala za nominaciju novih elemenata. Poseban osvrt je napravila na mogućnosti grupiranja više pojedinačnih oblika nematerijalne kulturne baštine koji se mogu uvrstiti u okviru jednog elementa.
Napravljen je i poseban osvrt na dosadašnje rezultate implementacije UNESCO-ove Konvencije o očuvanju nematerijalne kulturne baštine u Bosni i Hercegovini kao i na međunarodnoj razini. Posebno su se obradile neiskorištene mogućnosti u BiH, koje pruža ova Konvencija, dodatna unaprjeđenja umreženosti baštinika, stručnjaka, znanstvenika, udruga, tijela vlasti i institucija koje se bave očuvanjem nematerijalne kulturne baštine.
Tijekom seminara su u kratkim crtama za područje HNŽ/K obrađeni potencijali “Suhozida”, “Tradicijskog tetoviranja – sicanja ili bocanja”, dijelova tradicijske kulturne baštine sačuvana u Podveležju kao i ”Bilske mise” za obradu i nominaciju kao elementa nematerijalne kulturne.
Na seminaru su sudjelovali predstavnici sedam udruga, a održava se u okviru obilježavanja međunarodnoga dana nematerijalne kulturne baštine i uz podršku Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i športa Hercegovačko-neretvanske županije.
…
Izvori:
Federalno Ministarstvo kulture i športa / više na poveznici: U Mostaru održan seminar o izgradnji kapaciteta za očuvanje nematerijalne kulturne baštine – Federalno ministarstvo kulture i športa
Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru / više na poveznici: Održan seminar o izgradnji kapaciteta za očuvanje nematerijalne kulturne baštine baziranih na preporukama i konvencijama UNESCO | Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru
Foto: Federalno Ministarstvo kulture i športa
/Misija FRAMOST/