Inati se Slavonijo.. Šokadijo, dok ti ime traje, čuvat ćemo tvoje običaje! – zaorilo se u nedjelju, 23. veljače 2025. u podne u središtu Županje, gdje je stigla veličanstvena povorka od čak 93 pokladna jahača. Pjesmom i topotom gizdavih konja ponosno su svijetu i narodu objavili da je počelo 58. Šokačko sijelo, počeo je kirbaj, koji će pod sloganom “Došo god da se vidi rod” u Županji trajati čak 12 dana. Ondje su ih dočekali gradski čelnici i članovi Izvršnog odbora Sijela. Članovi Udruge stanara šokačkih stanova “Đeram”, u suradnji s Gradom i TZ-om Županje, jahače i posjetitelje častili su tradicionalnim slavonskim delicijama. Dobrodošlicu na pokladno jahanje u Županji, za koje ustvrdio da je originalno, gradonačelnik Damir Juzbašić zaželio je svim jahačima, posebice onima iz Bjelovara, i velikom broju okupljenih sugrađana. Za odlično raspoloženje pobrinuli su se tamburaši, a zaigralo se i veliko šokačko kolo. Pociknule su snaše, zapjevali bećari, u kolo se uhvatilo i staro i mlado… Publika je uživala i u prikazu spašavanja županjske djevojke od Turaka.

Članovi našeg folklornog ansambla “Sv. Ante – Cim”, Lucija Bekavac, Ena Bago i Marinko Jurić sudjelovali su na seminaru folklora “Korakom kroz Županjski kraj” gdje su proučavali plesove, pjesme i nošnje Županje i Štitara. Posebnost seminara je bila upoznati izvornu pjevačku skupinu iz Štitara. Naime, među njima je baka koja se i dan danas “nosi po starinski”, što znači da se i dalje češlja tradicijski. Njenu kosu nitko nije vidio, jer je nekada bilo sramotno pokazivati svoju kosu. 

U sklopu seminara sudjelovali su na smotri pjevačkih skupina “Nek se pjeva, nek se čuje!”, čiju snimku možete pogledati ispod. Svi sudionici seminara bili su obučeni u nošnje svoga kraja.

U Mostar su se vratili puni dojmova kako se živi i čuva tradicija jednog mjesta i naroda. Slavonci su veoma gostoljubivi i uistinu se među njima osjeti povezanost s Hercegovinom.

 

/MISIJA FRAMOST/