
Neodoljivo slatki modro crveni plodovi počeli su se nazirati na stablima trešnje. Fotografiju prvih ovogodišnjih trešanja iz svog vrta poslala nam je gospođa Marina Pehar iz Orlaca, Mostar.
Za ovo ukusno voće, koje je u bliskom rodu sa šljivom, kažu da je pravi dragulj prirode. O nutritivnim vrijednostima i dobrobitima svakodnevnog konzumiranja trešnje za naše zdravlje doznajte u članku u nastavku kojeg donosi portal Grude.com.
Evo što će se dogoditi ako svakodnevno jedete trešnje/ Grude.com
U slatkim bobicama skrivaju se korisni sastojci koji višestruko pridonose zdravlju i ljepoti. Smatra se da je pradomovina trešnje Mala Azija.
Zahvaljujući rimskom vojskovođi Lukulu, ova je voćka stigla u Rim, gdje je potom započeo njezin intenzivan uzgoj.
Velike zdravstvene dobrobiti
U slatkim bobicama skrivaju se korisni sastojci, koji višestruko pridonose zdravlju i ljepoti.
Odličan su izvor vitamina A, B1, B2, B3, B6, C i K te minerala kalija, kalcija, željeza, bakra, mangana, magnezija, fosfora i cinka.
Sadrže prehrambena vlakna, celulozu, pektin, organske kiseline (jabučnu, limunsku, vinsku) te nešto proteina i ugljikohidrata.
Zbog bogatstva antioksidansa, trešnje su izvrsni borci protiv slobodnih radikala, koji svojim djelovanjem višestruko štete ljudskom organizmu.
Posebno su bogate antocijaninima i proantocijaninima.
Ovi antioksidansi su odlični saveznici u suzbijanju simptoma astme i alergija, a poznati su i kao snažna prirodna protuupalna sredstva.
Potiču proizvodnju kolagena – proteina ključnog za zdravlje kože, kostiju i vezivnog tkiva.
Istraživanje provedeno na američkom Univerzitetu u Vermontu dokazalo je da antocijanini djelotvorno ublažavaju upale mišića te grčeve u listovima nogu.
Dobrobiti trešanja
Plodovi trešnje bogati su luteinom, zeaxantinom i beta-karotenom – spojevima koji su poznati “čistači” slobodnih radikala, potvrđenih uzročnika raka.
U njima je, također, obilno prisutan i kvercetin, biljni pigment iz skupine flavonoida.
Prema rezultatima brojnih istraživanja, ovaj spoj zbog snažnih antikancerogenih svojstava značajno doprinosi prevenciji raka.
Ako uzmemo u obzir činjenicu da je kvercetin sadržan i u medu, jabukama i luku, namirnicama koje se nalaze na samom vrhu ljestvice najzdravijih namirnica, tada opravdano i trešnje možemo smatrati voćem neprocjenjive vrijednosti.
Čuvaju srce i krvne žile
Kalij sakriven unutar slatkih trešnjinih bobica, značajno doprinosi zdravlju srca.
Studije su pokazale da konzumacija namirnica bogatih ovim mineralom, može biti od koristi u regulaciji krvnog pritiska, srčanih otkucaja i električne aktivnosti u srcu.
Trešnje su izvrstan diuretik što znači da pospješuju izlučivanje mokraće.
Osim plodova trešnje u narodnoj se medicini već stoljećima koriste i peteljke.
Od njih se pripremaju čajevi koji se koriste za otapanje bubrežnih kamenaca, čišćenje mokraćnih puteva, za pojačano izlučivanje mokraće kao i za upalu bubrega i mokraćnih kanala.
Pospješuju mršavljenje
Trešnje imaju vrlo malo masnoća i niskokalorične su.
100 grama trešanja ima svega 63 kalorije.
Sadrže visoki udio vode koja povećava razinu energije i ubrzava metabolizam.
Zahvaljujući vlaknima i pektinu ovi plodovi doprinose osjećaju sitosti.
Više na poveznici izvora: Grude.com – Evo što će se dogoditi ako svakodnevno jedete trešnje

…
/Misija FRAMOST/