Bazga ili zova jako je poznata biljka u našim krajevima i spada među najstarije ljekovite biljke Europe. Koristi se više od 4.000 godina zbog svojih protuupalnih i antiseptičkih svojstava. Još iz vremena Hipokrata ova biljka je bila vrlo tražen prirodni lijek, za koji se znalo da djeluje.

Radi se o biljci koja ima oko 4 m visok, stablu sličan grm, čije šuplje grane, drvenaste, ispunjene bijelom, mekanom, spužvastom srčikom, imaju nasuprotno izrasle neparno peraste listove, sastavljene od po 3, 5 ili 7 jajolikih, šiljastih lisaka nazubljenih rubova. Dolazi iz porodice Caprifoliaccae, latinskog naziva Sambucus nigra. Postoji tridesetak vrsti unutar porodice. Kod nas se najčešće koristi crna bazga. Raste samonikla na rubovima šuma, uz plotove, ograde i živice u naseljima, na zapuštenim i neobrađenim mjestima gdje ima dosta vlage.

Od bazge koristimo i ubiremo: lišće (lišće bazge možemo brati tijekom cijelog perioda vegetacije, ali samo ono posve razvijeno), koru i korijen u proljeće i jesen (sivi vanjski bradavičasti sloj kore ostruže se prije upotrebe i baci, upotrebljava se samo unutarnji, zeleni dio), cvijet u lipnju dok se nije posve rascvao, a bobice potkraj ljeta kad dozriju.

Cvijet se bere za toplih i suhih dana, nikako poslije kiše. Koristite ju neposredno nakon branja. Cvjetove bazge možete sušiti obješene na propuhu kako bi ostali prirodne bijeložute boje. Osušene cvjetove možete samljeti i čuvati na suhom i tamnom mjestu u staklenim posudama s poklopcem ili celofanskim vrećicama. Ne čuvajte suhe cvjetove bazge dulje od 12 mjeseci. Ako cvjetovi potamne, trebate ih baciti.

Ljekovita svojstva bazge su mnoga…

Cvjetovi bazge bogati su glikozidima, taninima, flavonoidima, karotenima, rutinom i vitaminom C, a bobice ove biljke u sebi kriju alkaloide, karotene, tanine, organske kiseline i vitamine A, B i C. Sve su to sastojci koji nam pomažu protiv određenih tegoba. Pretpostavlja se da su flavonoidi, koji su inače jako dobri antioksidansi koji štite naše stanice od oštećenja, sadržani u bazgi najviše i odgovorni za većinu njezinih ljekovitih svojstava. Ovo su ljekovita svojstva bazge:

  • koristi u liječenju degenerativnih bolesti
  • prevenira nastanak karcinoma i pomaže u smanjivanju simptoma kroničnih bolesti poput dijabetesa i srčanih oboljenja
  • snižava razinu lošeg kolesterola (LDL)
  • sprečava gripe i prehlade – ekstrakt cvijeta bazge najbolji učinak ima kod djece koja se bore s čestim prehladama, pogotovo u zimskim mjesecima.
  • jača imunitet
  • ima antivirusno i antimikrobno djelovanje
  • koristi pri upali dišnih puteva i sinusnih infekcija
  • olakšava simptome astme
  • ublažava simptome povezane sa sinusitisom i peludnim alergijama.
  • pospješuje izlučivanje toksina iz limfnih žlijezdi
  • protiv oksidativnog stresa
  • pomaže kod brojnih kožnih oboljenja poput raznih infekcija, osipa ili opeklina, te za izbjeljivanje pjegica, ali i liječenje akni.
  • djeluje kao laksativ i diuretik
  • regulirati probavu i razinu glukoze u krvi
  • pomaže pri mršavljenju

PRIPRAVCI OD BAZGE

  1. Čaj od bazge

3-5 grama suhih cvjetova prelijte s 250 ml ili jednom šalicom zahune vode. Pustite da tako odstoji 10 – 15 minuta pa procijedite. Ovaj čaj pomoći će pri liječenju viroza, gripa i prehlade. Ublažiti će i probleme s kašljem i dišnim putevima. Možete ga začiniti medom.

Čaj od bazge možete koristiti i kao hladniji za ispiranje grla u slučaju upala krajnika ili gnojne angine. Napravite ga na isti način ali pričekajte da se više ohladi.

  1. Parna kupka od bazge

U jednu veću posudu stavite jednu čajnu žlicu suhog cvijeta bazge i jednu suhog cvijeta kamilice. Prelijete s 400 ml vruće vode i pustite da odstoji 10-ak minuta. Naslonite glavu nad lonac, pokrijte se tkaninom, parite i inhalirajte. Ponavljajte ovo dva puta dnevno i pomoći će kod nakupljene sluzi, sinusnih upala kao i infekcija te upale grla. Osim toga povoljno djeluje na kožu te umiruje oči.

  1. Oblozi od bazge

Svježe listove bazge usitnite i omotajte ih gazom. Ovakve možete staviti kao obloge na bolna mjesta. Također će pomoći i kao oblozi za hemeroide.

  1. Popečci od bazge

Svježe ubrane cvjetove očistite od biljnih ušiju i operite. Napravite malo gušću smjesu za palačinke i cvjetove dobro natopite u smjesu. Stavite ih pržiti na vruće ulje s gornje plosnate strane. Kada blago porumeni s donje strane škaricama brzo odrežemo sve peteljke s gornje strane i tada okrenemo popečak da se i druga strana ispeče. Sa svake strane peče se 2 do 3 minute, ovisno o temperaturi ulja. Uz popečke od bazge možete servirati krumpirovu salatu s lukom i listovima maslačka.

  1. Sok od bazge

Za sok od bazge potrebno vam je:

  • 35 cvjetova bazge
  • 4 kg šećera
  • 4 l vode
  • 1 kg limuna
  • 12 dag limunske kiseline

Pomiješajte 2 l vode, cvjetove bazge, 2 kg šećera i sitno izrezan limun. Pustite neka odstoji 24 sata ali povremeno pomiješajte. Procijedite tekućinu pa dodajte još 2 kg šećera, 2 l vode i limunsku kiselinu. Tako ostavite da stoji još 24 sata i ovaj put morate povremeno miješati. Nakon toga sipajte sve u boce.

Bazga je iznimno ljekovita biljka, ali jedno treba znati – svježa biljka je otrovna. Ona se ne smije konzumirati bez kuhanja ili prerađivanja. Sirove bobice jesu jestive, no mogu izazvati mučninu i povraćanje. Bazgu nikako ne smiju koristiti trudnice i dojilje. Prije nego se odlučite na liječenje uz pomoć bazge, razborito je i mudro posavjetovati se i sa liječnikom.

 

/Misija FRAMOST/

Izvori: /centarzdravlja.hr/, /alternativa.hr/, /net.hr/