DANAS JE 18. nedjelja kroz godinu, 6.8. 2023.

  • RASPORED SVETIH MISA NAŠE FRANJEVAČKE MISIJE (FRAMOST) u narednom tjednu je uobičajenim slijedom …

NAŠI POKOJNICI, U OVOM TJEDNU:

  • VALERIJA PURIĆ, 1927., pokopana u Sutini
  • STANKO MIHIĆ MEMLA iz Ilića, 1950., pokopan u Smrčenjacima

Pokoj vječni daruj im Gospodine… Iskrena sućut svim ožalošćenima…

 

OGLAŠAVAJU SVOJU ŽENIDBU:

    • ANDREA ĆUBELA s Rudnika, kći Zoranova i Marije r. Rajič i PERICA LJOLJE iz Mostara, sin Vinkov i Klaudije r. Džakula;
      • Vjenčanje će biti u Franjevačkoj…
    • KATARINA KREŠIĆ iz Cima, kći + Nikole Krešića Mačkovića i Ankice r. Bošnjak i DARKO MARINČIĆ od Čitluka/Mostar, sin Mile Marinčića i Danice r. Brkić;
      • Vjenčanje će biti u Franjevačkoj…
    • JELENA MARIĆ iz Cima, kći + Ivice Marića-Bikanovića i Zdravke r. Drežnjak i ANTE PEKO iz Ljutog Doca (žive u Njemačkoj), sin Stankov i Mile r. Kožul;
      • Vjenčanje će biti u Franjevačkoj…

Bilo im sretno i od Boga blagoslovljeno…

 

  • Uspješno je organizirana i lijepo proslavljena spomen misa na Čabulji-Vanjači /28. put zaredom/ za trojicu ondje ubijenih naših sumještana, kao i prigodno narodno druženje;
  • Opetovano je predstavljena svetkovina franjevaca – Gospa od Anđela – Porcijunkula, kao i porcijunkulski oprost. Taj nadnevak je i patron crkve u Jasenici;
  • Otpočela je Devetnica Velikoj Gospi u svim našim crkvama i molitvenim prostorima u večernjim satima… Pridružite se tko god može, bilo u obiteljskom bilo u vjerničkom zajedništvu…
  • Proslavljen je blagdan Gospe Snježne u Smrčenjacima, kao i Dan zahvalnosti – iskazano je veliko hvala svim našim braniteljima i svima koji su sebe ugradili u postignuće samostalnosti Hrvatske države i naroda;
  • Predstavnici našega Društva sv. Ante sudjeluju na Ljetnoj školi folklora u Zadru koja će biti do 13. kolovoza;
  • Naše HKUD – Društvo sv. Ante-Cim putuje danas u Roško Polje/Duvno na proslavu njihovih Ljetnih dana kulture;
  • U četvrtak, 10. kolovoza, svi naši putevi vode u Orlac na proslavu sv. Lovre, patrona tamošnje crkve i mjesta. Krunica je tamo od 18.30, potom polaganje vijenca i paljenje svijeća podno tamošnjega križa u spomen poginulima u minulim ratovima, a od 19.00 sati je misa, nakon koje se odlazi na mjesno igralište na Šahtu gdje je i Dom sv. Lovre na cjelovečernje druženje i slavlje. Svima dobrodošlica!
  • U petak, 11. kolovoza, Izvorna skupina Društva Sv. Ante-Cim putuje u Široki Brijeg na njihovu tradicionalnu smotru očuvanja narodnoga blaga;
  • Na stolu za tisak imate naš novi LISTIĆ FRAMOST … uzmite ga i čitajte… ponesite svojima…
  • Zamolili bismo vas sve da pođete na svoja groblja i pokupite ocvale ikebane i sve drugo što je na grobovima i oko grobova… Naime, kod mnogih je sve ostalo od blagoslova polja, koji su prošli davno, a kako je bio veliki vjetar i nevrijeme, tako je sve pobacano okolo, tako da kod mnogih baš izgleda kao jedno zapušteno groblje… To naši pokojnici nisu zavrijedili… Budite ljubazni ili otiđite ili pošaljite svoje mlade onamo da pokupe sve što tamo ne treba biti i odnesu na prikladno mjesto da naša groblja budu uredna i kako dolikuje… Hvala vam svima!

 

Danas je i Preobraženje Gospodinovo pa za sam kraj ove naše večerašnje emisije podastiremo četiri poruke koje blagdan Preobraženja Gospodinova nama vjernicima znače …

  1. I dok je Isus molio, “lice mu zasja kao sunce” (Mt 17,2), a “njegove haljine postadoše tako sjajnobijele kako ih ne može obijeliti nijedan bjelilac na zemlji” (Mk 9,3)

Danas slavimo veoma uzvišen događaj iz Kristova javnoga života, o kojem nas izvješćuju sva tri evanđelista Matej, Marko i Luka te sv. Petar u svojoj drugoj poslanici. On je s Ivanom i Jakovom bio povlašteni očevidac toga događaja, koji cijeloga života nije zaboravio, pa o njemu u spomenutoj poslanici piše: “Uistinu, nismo vam navijestili moć i dolazak našega Gospodina Isusa Krista držeći se lukavo izmišljene bajke, nego jer smo bili očevici njegova (božanskog) veličanstva. On je, naime, primio čast i slavu od Boga Oca kad mu je od tako uzvišene Slave došao glas: ‘Ovo je Sin moj, Ljubljeni moj, koga sam odabrao.’ I taj glas koji je došao s neba mi smo čuli kad smo bili s njim na svetoj gori. Tim držimo vrlo sigurnim sve proroštvo. Vi dobro činite što upirete u nj pogled kao u svjetiljku koja svijetli u tamnome mjestu dok ne osvane dan i dok se ne pomoli Danica u vašim srcima” (2 Pt 1,16-19).

U drugoj polovini svoga apostolskog života Isus se jedne večeri s trojicom odabranih apostola popeo na brdo Tabor, što se jedinstveno poput kakvog stošca iz plodne doline diže nebu pod oblake. Bila je noć, Gospodin je po običaju molio, a učenici su od umora pozadrijemali. I dok je Isus molio, “lice mu zasja kao sunce” (Mt 17,2), a “njegove haljine postadoše tako sjajnobijele kako ih ne može obijeliti nijedan bjelilac na zemlji” (Mk 9,3).

Ostatak događaja prepustimo majstoru pera svetom Luki, neka nam ga što više dočara. “I gle, dva čovjeka, Mojsije i Ilija, počnu s njim razgovarati. Pojaviše se u sjaju, a govorili su o njegovoj smrti koju mu je trebalo podnijeti u Jeruzalemu. Petra i njegove drugove bijaše svladao san. Kad se probudiše, vidješe ga u sjaju, i obojicu što su stajali s njim. Dok su se ovi rastajali od njega, Petar mu, ne znajući što govori, reče: ‘Učitelju, dobro je da ostanemo ovdje! Napravit ćemo tri sjenice: jednu tebi, jednu Mojsiju, jednu Iliji.’ Dok je on to još govorio, naiđe oblak te ih prekrije. Kad zamakoše u oblak, učenici se prestrašiše, a iz oblaka doprije glas: ‘Ovo je Sin moj, Izabranik moj! Njega slušajte!’ U isti čas kad glas zaori, Isus se nađe sam. Oni su šutjeli i nikom ništa nisu kazivali u to vrijeme što su vidjeli” (Lk 9, 30-36).

Pius Parsch (Pius Parš) se pita što nam blagdan Preobraženja želi reći te nabraja četiri poruke.

Prva je poruka da sa strahopoštovanjem punim vjere i klanjanja gledamo na Krista, vječnoga i neizmjernog Kralja. I današnji je blagdan dan koji nas podsjeća na Krista Kralja. To se očito vidi u svećeničkoj molitvi Časoslova kad nas Crkva pred Jutarnju molitvu poziva: “Dođite, poklonimo se Višnjem kralju Slave!”

Druga je da u Isusovu preobraženju gledamo sliku i našega preobraženja, “kad on, Krist, iz zemlje uskrisi mrtve i ovo naše smrtno tijelo suobliči slavnome tijelu svome”.

Treća je poruka moralne prirode, a sastoji se u tom da u svjetlu Isusova preobraženja živimo, radimo i žrtvujemo se cijeli život. To konkretno znači da se neprestano nastojimo produhovljavati – voditi duhom Božjim – da gajimo nutarnji duhovni život te da se ne damo zarobiti materijalnim, sjetilnim i zemaljskim.

Četvrta je napokon poruka da mi imamo i sakrament preobraženja. To je Euharistija-Misa.    U misnoj nam se žrtvi Isus očituje i nalazi u našoj sredini kao preobraženi, proslavljeni Gospodin, a u pričesti primamo “sjeme preobraženja”.

(Izvor: Katolici.org)